Tüm Alışverişlerinizde Ücretsiz Kargo Aynı Gün Kargo ve Güvenli Alışveriş Tüm Alışverişlerinizde Ücretsiz Kargo Aynı Gün Kargo ve Güvenli Alışveriş Tüm Alışverişlerinizde Ücretsiz Kargo Aynı Gün Kargo ve Güvenli Alışveriş Tüm Alışverişlerinizde Ücretsiz Kargo Aynı Gün Kargo ve Güvenli Alışveriş
Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme

Çam Balı

Çam Balı; Milas Üreticiler Birliği olarak, Milas'ın eşsiz doğasında yetişen çam ormanlarının hediyesi olan Milas çam balı'nı sizlere sunmaktan gurur duyuyoruz.

Çam balı çiçek balından farklıdır. Arılar çiçeklerdeki nektarı olgunlaştırarak bal elde ederler. Milas çam balı, başta Milas olmak üzere Güney Ege ve Batı Akdeniz'de yaygın olarak yetişen kızılçam ağaçlarında yaşayan Basra böceğine ihtiyaç duymaktadır. İran böcekleri (Marchalina hellenica),kızılçam ağaçlarının özsuyunu emerek ve kalan özsuyu ağaçta tatlı bir madde olarak bırakarak beslenirler. Mineraller ve antioksidanlar açısından zengin olan bu salgı, arılar tarafından olgunlaştırılarak çam balına dönüştürülür.


Milas Çam Balı

Kıvamını kaybetmeden ve donmadan yıllarca saklanabilir. Rengi çiçek ballarına göre daha koyudur. Glikoz ve fruktoz içeriği ballardan daha düşüktür. Çok tatlı değil ve boğazda yanma hissi bırakmıyor. Çiçek balından 10 kat daha fazla enzim, amino asit, mineral ve antioksidan içerir. Özellikle Milas çam balı pinocembrin, pinobaxin, chrisin ve galagin gibi güçlü antioksidanları yüksek miktarda içerir. Bunlardan koniferin sadece çam balında bulunan bir antioksidandır. Türkiye ve Yunanistan dışında hiçbir ülkenin orman ballarında bulunmayan faydalı miselyum ve sporları büyük miktarda içerir. Dünya çam balının yaklaşık %90’ı Türkiye’de, Türkiye’deki çam balının ise yaklaşık %80’i Muğla'da özellikle Milas'ta üretilmektedir. 

Milas Çam Balı'nın Özellikleri:

  • Muğla iline bağlı Milas ilçesinde özellikle yetişen kızılçam ağaçlarındaki Basra böceği salgınından elde edilir.
  • Mineral ve antioksidan bakımından zengindir, doğal bir katkı maddesi olarak tıpta ve gıda sektöründe kullanılır.
  • Milas Çam Balı, özgün içeriği ile öne çıkar. Pinocembrin, pinobaxin, chrisin ve galagin gibi güçlü antioksidanlar içerir.
  • Renk olarak çiçek ballarından daha koyu olup, dayanıklılığı ve antiseptik özelliği ile bilinir.
  • Türkiye'de üretilen dünya çam balının büyük bir kısmı Muğla, özellikle de Milas'ta üretilir.

Çam Balı Nasıl Tüketilir?

  • Çam Balı genel olarak kahvaltılarda ekmek üzerine metal olmayan bir kaşıkla sürerek yiyebilirsiniz.
  • Kahvaltılarda ekmek üzerine sürerek veya sıcak içeceklere karıştırarak tüketebilirsiniz.
  • Doğal bir enerji kaynağı olarak ara öğünlerde kullanabilirsiniz.
  • Sağlık açısından faydalarından yararlanmak için düzenli olarak tüketebilirsiniz.

Milas Üreticiler Birliği olarak, Milas Çam Balı'nı doğanın bize sunduğu bu eşsiz lezzetiyle sizlere ulaştırmaktan mutluluk duyuyoruz. Sağlıklı ve doğal ürünlerle dolu sofralarınızı Milas Çam Balı ile zenginleştirerek, bu lezzeti yaşamaya davet ediyoruz.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...